Od 14 maja obowiązek testowania i kwarantanny przy wjeździe z kraju tzw. wysokiego ryzyka i obszarów o wysokiej zachorowalności nie będzie dotyczyć osób, które są ozdrowieńcami lub które zostały w pełni zaszczepione.

Jako w pełni zaszczepione będą traktowane osoby, których drugie szczepienie* miało miejsce co najmniej 14 dniami wcześniej. Jak ozdrowieńcy rozumie się podróżnych, u których pozytywny test Covid’19 miał miejsce co najmniej 28 dni wcześniej, a najpóźniej sześ miesięcy (po tym okresie traci się status ozdrowieńca).

Jednak osoby przybywające z obszarów z odmianami wirusów nadal podlegają obowiązkowi przeprowadzania testów i kwarantanny, niezależnie od statusu szczepienia (aktualny status poszczególnych krajów do sprawdzenia tutaj: RKI

Dowody medyczne (potwierdzenia szczepień lub przebycia choroby) w formie papierowej lub cyfrowej w języku niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim lub hiszpańskim są akceptowane jako dowód pełnego szczepienia lub wyzdrowienia.

* W przypadku szczepionki firmy Cilag International NV / Johnson & Johnson wystarczy jedna dawka szczepionki.

Przypominamy, że od 9.05.2021 wg Instytutu Roberta Kocha Polska należy do kategorii krajów. Oznacza to, że kierowcy zawodowi wjeżdżający z Polski:
– są zwolnieni z obowiązku wstępnej rejestracji,
– nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu Covid.

W chwili obecnej europejskie kraje wysokiego ryzyka wg RKI to między innymi: Andora, Estonia, Francja, Gruzja, Chorwacja, Niderlandy, Szwecja, Serbia, Słowenia oraz Ukraina. Wjazd do Niemiec z tych krajów wymaga posiadania deklaracji wjazdu (bez wyniku testu). W chwili obecnej żaden europejski kraj nie jest uznany przez Niemcy jako kraj z wariantami wirusa.