W ostatnich dniach na wielu internetowych portalach branżowych zwracano uwagę na zamieszanie związane z brakiem jednoznacznych informacji odnośnie dokumentów wymaganych w transporcie drogowym dla wjeżdżających do Francji. Zasadniczo głównym dokumentem w chwili obecnej pozostaje Attestations de déplacement international et à l’Outre-mer (do pobrania na rządowej stronie internetowej: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-et-de-voyage).

W dniu 16 kwietnia portal trans.info poinformował, że „Francuskie organy kontrolne nie wymagają dodatkowej dokumentacji dla firm transportowych z zagranicy. Zamiast tego będą honorować międzynarodowy dokument zaproponowany przez Komisję Europejską.(…) 15 kwietnia francuska organizacja transportowa FNTR poinformowała, że obowiązkowe do tej pory zaświadczenia można zastąpić unijnym “Certyfikatem dla pracowników transportu międzynarodowego” (link: https://csk.szczecin.pl/files/Template-of-Certificate-for-International-Transport-Workers.docx). Tym samym Francja dostosowuje się do zaleceń Komisji Europejskiej, która chce ujednolicenia procedur w całej Unii. W połowie marca Bruksela wydały odpowiednie wytyczne dla krajów członkowskich walczących z pandemią koronawirusa. Zgodnie z nimi od kierowców podczas kontroli granicznych nie powinno wymagać się żadnych innych dokumentów, oprócz dowodu osobistego i prawa jazdy oraz wspomnianego certyfikatu, by nie spowalniać i nie utrudniać transgranicznego transportu towarowego”.

Zastosowanie się do powyższych informacji niesie w ocenie SPFT zagrożenie odmowy wjazdu na terytorium Francji. Przede wszystkim informacja na którą powołuje się trans.info oraz organizacji La Fédération Nationale des Transports Routiers nie została oficjalnie potwierdzona (do chwili obecnej, tj. 17.04.2020) na rządowych stronach internetowych dot. koronawirusa (francuskie MInisterstwo Spraw Wewmętrznych, strona: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-et-de-voyage). Do czasu opublikowania na wskazanej stronie ww informacji dot. akcpetacji unijnego formularza przez francuskie organy kontrolne, zaleca się -mimo wszystko – korzystanie wyłącznie z francuskich wzorów dokumentów.