W związku z gwałtownym przyrostem zakażeń SarsCov2 od dnia 16 października 2020 francuski rząd dekretem nr 2020-1262 z dnia 16 października 2020 r.  wprowadził w departamentach Ile de France oraz w ośmiu obszarach metropolitalnych: Aix-Marsylia, Grenoble, Lille, Lyon, Montpellier, Rouen, Saint-Étienne i Tuluza godzinę policyjną od 21:00 do 06:00. Ograniczenia mają potrwać 6 tygodni. Kierowcy, wykonujący przewozy w czasie wprowadzonej godziny policyjnej (czyli w godzinach nocnych) zobowiązani są do posiadania przy sobie przez kierowców w transporcie drogowym zaświadczenia, potwierdzającego fakt realizacji zadania służbowego. Niestety na stronie rządowej zaprezentowano wyłącznie wersję francuską, zatem w celu ułatwienia wypełniania prezentujemy wersję dwujęzyczną: https://csk.pl/files/16-10-2020-justificatif-de-deplacement-professionnel.pdf . W razie jakichkolwiek wątpliwości jak zawsze służymy pomocą. Uwaga! Tzw. wyjątkowy certyfikat podróży zawarty w tym linku https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestations-de-deplacement-couvre-feu nie dotyczy kierowców będących w podróży służbowej. Jeżeli jednak kierowca akurat na terenie Francji ma „wolne” i chce „prywatnie” pójść do sklepu czy do parku, musi posiadać również to drugie zaświadczenie (na stronie rządowej to zaświadczenie może być wypełnione cyfrowo, jednak poleca się formę papierową z uwagi na możliwą do wystąpienia barierę językową.

Kierowca powinien posiadać przy sobie w/w dokument, a jeśli nie jest możliwe przekazanie go kierowcy, powinien posiadać skan na mailu lub innym nośniku w celu okazania podczas kontroli.

KARY PIENIĘŻNE ZA BRAK ZAŚWIADCZENIA:

Pierwsza sankcja: kara w wysokości 135euro, podwyższona do 375 euro (w przypadku braku zapłaty lub braku podważenia słuszności kary w terminie wskazanym na mandacie)

W przypadku kolejnego wykroczenia w ciągu 15 dni: kara w wysokości 200 euro podwyższona do 450 euro (w przypadku braku zapłaty lub braku podważenia słuszności kary w terminie wskazanym na mandacie)

Po 3 wykroczeniach w ciągu 30 dni: kara w wysokości 3750 euro i karą 6 miesięcy pozbawienia wolności.